Hodowanie Kotów
być może przyjemność, ale nigdy prosta sprawa
Picture

English Chinese German Danish Spanish French Italian Dutch Norwegian Polish Portuguese Russian Swedish Taiwanese Czech

[Tłumaczenie Anna Tomoń, Ashabelle*Pl cattery]

Niebezpieczeństwa

Hodowanie zwierząt nie zawsze jest zadaniem łatwym i zapewne większość hodowców mogłaby podzielić się z wami swoimi złymi doświadczeniami. Praktycznie wszyscy doświadczeni hodowcy byli prędzej, czy póżniej w trudnej sytuacji. Kociaki mogą umrzeć, kotki mogą poważnie zachorować, a nawet stracić życie w młodym wieku. Na szczęście nie zdarza się to często. Trzeba jednak być świadomym, że każda ciąża obarczona jest ryzykiem zarówno dla kotki, jak i dla jej potomstwa.

Niebezpieczeństwa zagrożające kotce

Jak zostało to już wcześniej powiedziane, podczas ciąży i porodu mogą wyniknąć komplikacje. Jeśli kociak jest duży może zablokować się w drogach rodnych matki. Może się również zdarzyć, że jeden z jajowodów zapętli się (skręt macicy), w skutek czego kotki są uwiezione w macicy. W tym przypadku zarówno kotka, jak i kociaki mogą umrzeć jeśli weterynarz nie zdiagnozuje odpowiednio wcześnie przyczyny komplikacji. Eclampsia (rzucawka ciążowa) może pojawić się przed, lub po porodzie, zagrażając życiu zarówno kotki, jak i jej potomstwa. Na szczęście, w większości przypadków, wszystko idzie dobrze, a wymienione powyżej przykłady należą do wyjątków.

Niebezpieczeństwa zagrażające kociakom

Kotki oczywiście również mogą zachorować, począwszy od chwilowego załzawienia oka, aż po infekcje bakteryjne, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Poza tym, na kotki czyhają rożne niebezpieczeństwa podczas odkrywania przez nie otoczenia. Niejeden kociak został już porażony prądem, kiedy przegryzał kabel. Zwykła mała dziura, lub zagłębienie za regalem również stanowi obiekt zainteresowania dla młodego kota. Często zdarza się, że nie jest on w stanie wydostać się z takich zakamarków bez pomocy z zewnątrz. Żwirek samo zbrylający się również może stanowić niebezpieczeństwo dla kotków, które są równie ciekawskie jak ludzkie dzieci i biorą wszystko do buzi. Żwirek koci może powodować bardzo poważną w skutkach niedrożność jelit. Dlatego lepiej jest używać dla kociąt żwirek roślinny, lub mineralny, ale nie zbrylający się.

Dalej...