Hodowanie Kotów
być może przyjemność, ale nigdy prosta sprawa
Picture

English Chinese German Danish Spanish French Italian Dutch Norwegian Polish Portuguese Russian Swedish Taiwanese Czech

[Tłumaczenie Anna Tomoń, Ashabelle*Pl cattery]

Hodowanie zwierząt

Wybór reproduktorów jest kluczową decyzją dla przyszłości hodowli, dlatego tak ważne jest, żeby były to dobre koty. Gdzie je jednak znależć i co to w ogóle znaczy "dobry reproduktor"?

Przede wszystkim, żeby znależć dobrego kocura, lub dobrą kotkę, trzeba znależć dobrą hodowlę. Pojawia się jednak to samo pytanie: Gdzie znależć dobrą hodowlę i czym różni się ona od szeregu innych?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dobry hodowca dla jednych, może oznaczać złego hodowcę dla innych. Tym jednak co bez wątpienia musi łączyć was z upatrzonym hodowcą to dobry kontakt! Poświęćcie więc czas, aby go dobrze poznać. Składajcie mu częste wizyty (pozwoli wam to na obserwowanie kotków!) i rozmawiajcie z nim/nią. Poznajcie jego/jej opinię na temat testów i innych istotnych z punktu widzenia hodowli spraw. Sprawdżcie w jakich warunkach są trzymane kociaki i jak są traktowane. Upewnijcie się czy hodowca nie ma nic przeciwko temu, żeby kot z ich przydomkiem był reproduktorem (hodowcy nie udostępniają swoich genów przypadkowym osobom. O swoich zamiarach hodowlanych poinformujcie hodowcę przed kupnem kociaka). Jeśli obie strony zgadzają się, jest to dobry początek. Nie chodzi o to, żeby łączyła was głęboka przyjażń, ale jeśli wasze poglądy co do zasadniczych kwestii hodowlanych są zbieżne, wróży to dobrze na przyszłość waszym wzajemnym relacjom. Nie zapomnijcie również poprosić dostatecznie wcześnie o tekst umowy, tak abyście mogli go spokojnie przestudiować w domu. Podczas kolejnego spotkania powinniście go wspólnie omówić i wyjaśnić ewentualne niejasności.

Możecie również zasięgnąć opinii u innych hodowców na temat interesującej was hodowli. Nie ograniczajcie się jednak do zdania jednej osoby, ponieważ może być ona subiektywna. Najlepiej jest zabrać opinie z kilku żródeł; jeśli będą one zbieżne można przypuszczać że są one wiarygodne. Bez wątpienia również hodowca będzie starał się zebrać informacje na wasz temat! Nie bądżcie więc zaskoczeni jeśli odkryjecie że byliście tematem rozmów. Hodowca będzie chciał po prostu zweryfikować to co mu powiedzieliście. Może on wam również zadawać szereg wnikliwych pytań dotyczących np. waszego podejście do hodowli, waszej wiedzy na temat genetyki, chorób, opieki nad kociakami itp. Trudno się temu dziwić. Tak jak wy chcecie mieć pewność że kupujecie kota od uczciwego hodowcy, tak i on ma prawo upewnić się, że jego kociak trafi do osoby odpowiedzialnej i podchodzącej z sercem swoich podopiecznych.

Ostateczna decyzja

OK, znależliście już dobrą hodowlę od której chcecie kupić przyszłego reproduktora. Pojawia się jednak kolejne pytanie: Jakiego kociaka wybrać? Obserwujcie plany interesującej was hodowli i zdecydujcie po którym reproduktorze (lub z jakiego parowania) chcecie mieć kotka. Nie znaczy to jednak wcale że otrzymacie tego, którego sobie upatrzyliście. Hodowca realizuje swoją własną politykę i wspólnie musicie ustalić czy wasze plany współgrają ze sobą. Jeśli hodowca nie akceptuje waszego wyboru to nie musi to jednak wcale oznaczać katastrofy, być może jego plan jest lepszy od waszego. Inne rozwiązanie to oczywiście zaakceptowanie waszej propozycji przez hodowcę. Niezależnie od tego jak potoczą się sprawy, najważniejsze jest żeby posiadać swój plan i żeby wiedzieć czego się chce.

Wybór kota, którego chcecie nabyć do hodowli, jest wypadkową wielu kryteriów. Jest to indywidualna decyzja, choć zależna również od rasy. Jeśli chcecie hodować Maine Coony, lub koty Norweskie Leśne jest możliwe, że wśród kryteriów jakimi będziecie się kierowali przy wyborze kotka znajdzie się również konkretny kolor. Jeśli natomiast chcecie hodować koty Rosyjskie Niebieskie, kolor nie będzie kryterium wyboru.

Niezależnie jednak od hodowanej rasy trzeba zawsze postawić sobie pytanie: Jakie koty mają hodowcy w moim sąsiedztwie? Aby realizować swoje własne plany hodowlane, będziecie zmuszeni współpracować z nimi, kupować od nich koty, lub krzyżować swoje koty z ich reproduktorami. Jeśli kupicie kota, który jest spokrewniony z kotami hodowcy z sąsiedztwa, będzie wam trudno znależć odpowiedniego partnera dla waszej kotki.

Wniosek: Nie podejmujcie pochopnych decyzji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zakupiony kociak będzie stanowił podstawę waszego programu hodowlanego. Ważne jest więc, żeby był to możliwie najlepszy wybór. Dlatego warto poczekać na kotka pół roku, a nawet rok. Możecie wykorzystać ten czas na wzbogacanie waszej wiedzy na temat danej rasy i na temat prowadzenia hodowli.

Dalej...