Hodowanie Kotów
być może przyjemność, ale nigdy prosta sprawa
Picture

English Chinese German Danish Spanish French Italian Dutch Norwegian Polish Portuguese Russian Swedish Taiwanese

[Tłumaczenie Anna Tomoń, Ashabelle*Pl cattery]

Sprawy administracyjne

Kontrolowanie na bieżąco spraw administracyjnych jest zajęciem nużącym, ale może okazać się przydatne i konieczne, jeśli pracuje się ze zwierzętami. W większości przypadków wystarczy jeśli właściciel robi notatki w swoim podręcznym notesie. Jeśli musicie udać się do weterynarza bo wasz kot kuleje, dobrze jest wiedzieć, czy jest to spowodowane upadkiem z półki, czy jakimś innym zdarzeniem. Trudno jest przypomnieć sobie dokładnie kiedy nastąpił wypadek, jeśli opieramy się tylko na naszej pamięci.

W przypadku zawodowej hodowli sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, zwłaszcza jeśli w domu jest wiele reproduktorów. Jeśli nie robimy notatek, to może być trudno odpowiedzieć sobie na następujące pytania: "Kiedy kotka X miała pierwszy raz ruję?", "Kiedy urodził się miot kotki Y?", "Który z kociaków brown tabby stracił na wadze? Czy to ten sam który miał problemy pokarmowe w zeszłym tygodniu?". W większości przypadków będziecie w stanie udzielić sobie odpowiedzi na te pytania, ale z bieżącą kartoteką informacje będą znacznie bardziej pewne. Poza tym, takie fiszki będą bardzo przydatne w razie waszej choroby, kiedy wasi przyjaciele, lub członkowie rodziny będą musieli przejąć opiekę nad kotami. Wtedy jeden rzut oka wystarczy im, aby zorientować się jak mają się sprawy w waszej hodowli.

Poniżej prezentujemy przykładowe tabelki. Oczywiście możecie je modyfikować jak wam się podoba, w zależności od waszych potrzeb.

Tabelka urodzin

W tabelce poniżej, pozostawiłem miejsce na robienie notatek odnośnie rodziców kociąt, dat krycia, jak również indywidualnych cech kociaków, takich jak data urodzenia, czy numer jaki zostanie im przydzielony (jeśli kociaki są bardzo do siebie podobne, to dobrym pomysłem są oznaczenia malowane na pazurkach lakierem do paznokci, lub flamastrem,). Jeśli chcecie zawrzeć w tabelce jeszcze jakieś inne informacje, to możecie je po prostu dorzucić, lub zastąpić kolumny.

Imię kocura:
Imie kotki:
Pierwszy i ostatni dzień krycia Data urodzin Ilość dni od pierwszego krycia (okres ciąży) Data po której kotki mogą opuścić dom i udać się do nowych opiekunów
       
Nr kociaka Kocurek/kotka Imię waga Godzina urodzin Kolor i umaszczenie Kolor i numer oznaczenia
1.            
2.            
3.            
4.            
5.            
6.            
7.            
8.            
9.            

Tabelka do kontrolowania wagi kociąt

Aby rezultat warzenia był miarodajny konieczne jest ważenie kociąt o stałej porze dnia (a nie na przykład wieczorem i rano następnego dnia).

Jeśli jedno, lub kilka kociąt nie przybiera na wadzie podczas pierwszej doby, to nie należy jeszcze rozpaczać. Powód do zmartwienia pojawia się dopiero wtedy, kiedy przez kilka dni nie przybierają na wadze, lub co gorsza kiedy zaczynają ją tracić.

  Kociaki:
Daty 1 2 3 4 5 6 7 8 9
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   


Dalej...